Zachęcam wszystkich, którzy za kilka dni spotkają się ze swoim tatą, mamą, babcią czy dziadkiem, aby zwrócili uwagę na stan ich pamięci – apeluje profesor Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz koordynatorka kampanii społecznej „Razem przed siebie”.

– Święta to okres radości oraz bliskich kontaktów z krewnymi. To dobry czas na zwrócenie uwagi na to, jak starsi członkowie rodziny, z którymi rzadko się widujemy, radzą sobie na co dzień. Jeśli mają problem z szukaniem słów podczas rozmowy, zapominają o wspólnych planach, wczorajszej rozmowie to mogą być sygnały, że potrzebna jest pomoc profesjonalisty –mówi profesor Rymaszewska.

Kilka pytań pomoże określić stan zdrowia

– Jeśli chcielibyśmy sprawdzić, czy nasz rodzic, dziadek lub babcia ma problemy z pamięcią, możemy zadać kilka z pozoru zwyczajnych pytań. Podstawą jest pamięć świeża, czyli pytajmy o te zdarzenia, które miały miejsce niedawno. Co robiłeś wczoraj? Co robiłeś rano? Jak mieliśmy spędzić dzień? O czym rozmawialiśmy i z kim? Jak ma na nazwisko sąsiadka? Warto jednak pamiętać, aby nie pytać o imiona i nazwiska osób, które znamy jedynie ze świata mediów, ponieważ taka pomyłka może zdarzyć się każdemu – mówi prof. Rymaszewska i dodaje: – Zwróćmy uwagę, czy nasz bliski, z którym nie widzieliśmy się kilka miesięcy, realizuje swoje zainteresowania. Czy kontynuuje swoje hobby? Jak funkcjonuje na co dzień? Czy czyta książki, jeśli to lubił robić w przeszłości lub czy majsterkuje jak dawniej, czy może wycofał się z ulubionych aktywności? Czy widuje się z sąsiadami, znajomymi, czy chodzi np. do kościoła i ogólnie mówiąc, czy jest aktywny społecznie? Ważna jest także niechęć do odbierania telefonów, ograniczanie kontaktów, wycofywanie się – to sygnał, że coś się dzieje.

Zaproponuj babci sudoku

– Zachęcam, by podczas Świąt zaproponować wspólne aktywności. Układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku. Dzięki takiej zabawie możemy zauważyć, jak nasz bliski sobie radzi i czy mogą pojawiać się pierwsze objawy otępienia. Graliśmy wspólnie przed laty w karty z wujkiem? Spróbujmy wrócić do tej gry, Zwróćmy uwagę na to, czy osoba podczas zabawy jest aktywna i chętnie podchodzi do wyzwań, czy też jest raczej bierna lub sprawia wrażenie zagubionej. Ta druga ewentualność może wskazywać, że nasz bliski powinien wykonać przesiewowy, prosty test pamięci i innych funkcji poznawczych – mówi prof. Rymaszewska.

Po pierwsze, rozwiąż test

– Gdy zauważymy problemy z pamięcią u naszego bliskiego to bywa, że niełatwo jest namówić go na wizytę u psychiatry czy neurologa. Dlatego też proponuję, aby najpierw spotkać się z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą, u którego krewny się leczy i któremu ufa. Kolejną opcją jest też wejście na stronę kampanii społecznej „Razem przed siebie” – www.razemprzedsiebie.umw.edu.pl. Znajdziemy tam wiele cennych porad na temat chorób otępiennych oraz prosty test, który każdy może wykonać w domu. Jego wynik powie nam, czy powinniśmy udać się z bliską osobą do lekarza, czy też nie powinniśmy się martwić.

Test pobierzesz tutaj: Test do samokontroli

Kampania „Razem przed siebie” powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowane są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii. Kampanii patronują m.in.: Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miasta, a partnerami są MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz DCF.

Szczegółowe informacje na temat kampanii można uzyskać na stronie internetowej lub na profilach „Razem przed siebie” w mediach społecznościowych Facebook i Instagram.

Kampania informacyjna finansowana jest przez NCBiR w ramach programu JPND.