O nas

Strona Razem przed siebie to baza wiedzy o chorobach otępiennych skierowana do osób z otępieniem, opiekunów rodzinnych oraz przedstawicieli opieki medycznej i społecznej.

Prezentowane na niej treści to nie tylko podstawowe informacje dotyczące diagnozy, ale także praktyczne porady dotyczące codziennego życia z otępieniem oraz osobiste historie osób z otępieniem, ich bliskich oraz specjalistów zajmujących się pacjentami z otępieniem.

Poruszane tematy mają na celu zmianę powszechnych przekonań, że skoro nie mamy skutecznego leku, po diagnozie otępienia nic nie można już zrobić. Chcemy pokazać, że istnieją inne sposoby terapii i strategie, które mogą pozwolić osobie z otępieniem czerpać satysfakcję ze swojego życia. Wierzymy, że dobre życie z otępieniem jest możliwe!

Witryna internetowa stanowi element kampanii społecznej Razem przed siebie, realizowanej we Polsce przez zespół z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w ramach międzynarodowego projektu naukowego Cognisance.

Tożsame działania podejmowane są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii pod hasłem Forward with Dementia.

Zespół w Polsce tworzą:

prof. dr hab. Joanna Rymaszewska – kierownik projektu

• dr n. med. Dorota Szcześniak, prof. UMW,
  • mgr Maria Maćkowiak,
  • lek. Marta Ciułkowicz,
  • lek. Julia Rymaszewska,
  • lek. Krzysztof Kowalski.

Projekt Cognisance to międzynarodowa inicjatywa łącząca klinicystów, badaczy, osoby z otępieniem i opiekunów z pięciu krajów: Polski, Australii, Kanady, Holandii i Wielkiej Brytanii.

W Polsce projekt finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu JPND – Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research, realizowanego z funduszy Unii Europejskiej, wspierającego badania związane z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Projekt Cognisance wspierają także: Światowa Organizacja Zdrowia, Alzheimer’s Disease International i Dementia Alliance International.

Kierownikiem międzynarodowego konsorcjum Cognisance jest profesor Henry Brodaty z Centre for Healthy Brain Ageing z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii.

Głównymi badaczami projektu są:

• Profesor Lee-Fay Low, Uniwersytet w Sydney, Australia
  • Profesor Yun-Hee Jeon, Uniwersytet w Sydney, Australia
  • Profesor nadzwyczajna Lyn Phillipson, Uniwersytet w Wollongong, Australia
  • Profesor Isabelle Vedel, Uniwersytet McGill, Kanada
  • Profesor nadzwyczajna Carrie McAiney, Uniwersytet w Waterloo, Kanada
  • Profesor nadzwyczajna Shelly Doucet, Uniwersytet w New Brunswick, Kanada
  • Profesor Frans Verhey, Uniwersytet w Maastricht, Holandia
  • Profesor Greta Rait, University College London, Wielka Brytania
  • Profesor Dame Louise Robinson, Uniwersytet Newcastle, Wielka Brytania
  • Profesor Joanna Rymaszewska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Polska

Z projektem współpracują:

• Kate Swaffer, Dementia Alliance International
  • Wendy Weidner, Alzheimer’s Disease International
  • Katrin Seeher, Światowa Organizacja Zdrowia

Projekt strony internetowej powstał we współpracy z firmą Spencer duBois z Wielkiej Brytanii.

Serdecznie dziękujemy osobom z otępieniem, opiekunom i pracownikom opieki zdrowotnej i społecznej, którzy poświęcili swój czas i wiedzę, aby przyczynić się do stworzenia strony i kampanii Razem przed siebie.

Projekt Razem przed siebie to rozwijająca się inicjatywa. Przez najbliższe pięć miesięcy strona www.razemprzedsiebie.umw.edu.pl będzie rozbudowywana o kolejne treści.

Jeśli chcesz pomóc nam w tym procesie, ulepszaniu funkcjonalności witryny i rozbudowywaniu bazy artykułów, odwiedź zakładkę Kontakt lub skontaktuj się z nami mailowo: razemprzedsiebie@umed.wroc.pl