Oto kilka materiałów Razem przed siebie, które możesz wydrukować i zamieścić w swoim gabinecie lub klinice.
Karta wizyty lekarskiej
Czy zdarzało Ci się zapomnieć o szczegółach wizyty?
Niezależnie od tego czy mamy diagnozę otępienia, czy nie, każdy może zapomnieć o szczegółach wizyty u lekarza. Nasz międzynarodowy zespół przygotował bardzo pomocne narzędzie – Kartę wizyty lekarskiej.
Wydrukuj kartę, wpisz tam wszystkie szczegóły wizyty (datę, diagnozę, plan działania) i zabierz ją ze sobą na kolejne spotkanie. Pomoże to szybciej i skuteczniej przeprowadzać badania lekarskie.
Link do narzędzia: Karta wizyty lekarskiej
Karta – poza domem
Jak informować ludzi o diagnozie kiedy jesteś poza domem?
Czasem może pojawić się potrzeba poinformowania innych osób (spoza naszego kręgu przyjaciół, o którym wspominaliśmy wcześniej). Może to być kierowca autobusu, pracownik ulubionej kawiarni lub piekarni obok naszego bloku.
Poniżej znajdziesz plik pt.: „Gdy jesteś poza domem”. To proste narzędzie zawiera wskazówki o tym, jak przekazać informacje innym. Dodatkowo polecamy wydrukować i wypełnić kartę, która zawiera podstawowe dane o Tobie i Twoich potrzebach. Możesz ją zabrać ze sobą i pokazywać, jeśli będzie taka potrzeba.
Link do narzędzia: Gdy jesteś poza domem
Krąg przyjaciół
Kiedy i z kim podzielić się diagnozą otępienia?
To pytanie zadaje sobie każdy, kto ma styczność z chorobą. Dlatego stworzyliśmy tzw. „Krąg przyjaciół”.
Rozrysowanie własnego kręgu pomoże zaplanować ważną rozmowę z bliskimi i znajomymi. Ponadto, dzięki temu narzędziowi będziesz wiedzieć jakie informacje przekazać córce, prawnikowi czy lekarzowi. Pobierz poniższy link i rozrysuj swój krąg.
Link do narzędzia: Mój krąg przyjaciół
Możesz również pobrać wzór i zobaczyć jak wygląda wypełniony plik.
Mój plan na życie
W jaki sposób choroba wpłynie na moje życie?
Poniższy plik pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie i zaplanować strategie, które zminimalizują niepożądany wpływ na Twoje ulubione aktywności.
Link do narzędzia: Mój plan na życie
Możesz również pobrać wzór i zobaczyć jak wygląda wypełniony plik.
Przekazywanie diagnozy otępienia – o czym warto pamiętać? Arkusz dla lekarzy
i profesjonalistów
Jak przekazać pacjentowi informacje o diagnozie?
Przygotowaliśmy specjalną checklistę dla przedstawicieli personelu opieki medycznej. W poniższym pliku znajdziesz wskazówki, które warto uwzględnić w ramach komunikowania pacjentowi diagnozy.
Razem możemy zadbać o lepsze samopoczucie osób żyjących z otępieniem!
Link do checklisty: Przekazywanie diagnozy otępienie
Pytania dotyczące mojej diagnozy. Arkusz dla pacjenta
Jakie pytania warto zadać lekarzowi?
W ramach kampanii „Razem przed siebie” podejmujemy działania, aby edukować społeczeństwo na temat otępienia. Możesz z tej wiedzy skorzystać zwłaszcza w pierwszych fazach choroby, kiedy jesteś świadomy i możesz samodzielnie wykonywać podstawowe czynności.
Dzisiaj przygotowaliśmy listę pytań, które możesz zadać lekarzowi. Pozwoli to dowiedzieć się więcej o diagnozie i zmianach, które mogą się pojawić w Twoim życiu.
Wydrukuj tę listę i zabierz ze sobą na kolejną wizytę.
Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi
Link do narzędzia: Lista pytań
Poniższe plakaty i ulotki możesz użyć w swoim gabinecie lub klinice, aby promować stronę internetową Razem przed siebie i materiały wśród swoich pacjentów i ich opiekunów.