Po zaplanowaniu celów przychodzi czas na ich realizację. Jak to w życiu – sprawy nie zawsze układają się tak, jakbyśmy tego sobie życzyli. Dlatego to normalne, jeśli część planów trzeba będzie zmienić lub dostosować do aktualnych sytuacji.
Nie zamykaj się na kontakty z ludźmi
Po diagnozie otępienia część relacji z bliskimi może się nieco zmienić. Inne osoby mogą po prostu nie wiedzieć, co tak naprawdę oznacza Twoja diagnoza. Mogą czuć się niezręcznie lub nieswojo i obawiać się poruszania tematu otępienia.
Jednak to właśnie otwarta rozmowa z osobami z Twojego otoczenia pozwoli przełamać bariery i otworzyć się na wsparcie, które dać mogą Ci bliscy i znajomi.
Dlatego też:
- Nie rezygnuj ze spotkań towarzyskich.
- Uczestnicz w spotkaniach rodzinnych
- Zapraszaj bliskich do siebie
- Przed spotkaniem zapisuj sobie ważne rzeczy, o których chcesz porozmawiać
- Poproś kogoś zaufanego, aby był z Tobą podczas spotkań w większym gronie
- Opowiedz bliskim Ci osobom o swojej diagnozie, o objawach, których doświadczasz i o tym, jak inni mogą Cię wspierać. (link to section about telling people how you want to be supported)
Komunikuj lekarzowi swoje potrzeby
To bardzo ważne, aby komunikować specjalistom swoją diagnozę. W związku z objawami, których doświadczasz, część Twoich potrzeb medycznych może się zmienić. Informacja o tym, że masz otępienie pozwoli personelowi opieki medycznej lepiej zaplanować działania.
Komunikuj się skutecznie z lekarzami
Oto kilka porad:
- Przed wizytą zapisz tematy, które chcesz omówić (link do naszej ulotki?). Notatkę zabierz na kolejną wizytę.
- Jasno mów o swoich potrzebach, np. “Proszę, aby mój syn mógł być obecny podczas wizyt”, “Proszę o spisanie informacji, które doktor mi dziś powiedział”
- Nie wstydź się zadawać pytań, np. “Czy moje dzieci też mogą zachorować na otępienie?”, “Gdzie we Wrocławiu znajdę dla siebie dzienny dom opieki?”
- Jeśli czujesz, że Twój lekarz, inny pracownik ochrony zdrowia nie słucha Cię lub nie szanuje Twoich próśb, zgłoś się do innego specjalisty.
- Bądź asertywny.
- Poproś, aby lekarz przedstawił Ci plan opieki (rozpisał terminy wizyt, podał nazwy leków i ich dawkowanie, wskazał placówki zapewniające pomoc osobom z otępieniem) – najlepiej w formie pisemnej.