Definicja zdrowia obejmuje nie tylko nasz dobrostan psychiczny i fizyczny. Współcześnie podkreśla się również znaczenie społecznego wymiaru zdrowia.
Określa on, na ile dana osoba jest w stanie zrealizować swój potencjał społeczny, pomimo ograniczeń wynikających z choroby. Obejmuje takie zagadnienia jak: relacje z bliskimi, znajomymi czy realizację własnych zainteresowań i talentów.
Diagnoza otępienia potrafi zachwiać dotychczasową aktywnością, jednak nie musi oznaczać rezygnacji z tego, co dotychczas sprawiało nam radość i nadawało sens. Choć nie zawsze jesteśmy w stanie zatrzymać postęp choroby otępiennej, to dbałość o zdrowie społeczne pozostaje kluczowym czynnikiem umożliwiającym zwiększenie jakości oraz długości życia osoby.
Aby dowiedzieć się więcej na temat zdrowia społecznego w otępieniu, zachęcamy do obejrzenia wykładu przygotowanego przez prof. Dorotę Szcześniak w ramach kampanii „Razem przed siebie”.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO NAGRANIA
Międzynarodowy projekt JPND SHARED: Koncepcja zdrowia społecznego i rezerwy poznawczej w procesie otępiennym.
Dr n. med. Dorota Szcześniak, prof. UMW wraz z zespołem z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zaangażowana jest w projekt naukowy JPND SHARED, którego celem jest dalsze badanie i rozszerzanie koncepcji zdrowia społecznego w chorobach otępiennych.
Więcej o projekcie JPND SHARED można dowiedzieć się na stronie www (w języku angielskim): shared-dementia.eu